Kolaysehir.com Firma Rehberi.

Googleın Yeni İşletim Sistemi : Fuchsia | Kolaysehir.com Firma Rehberi.
Googleın Yeni İşletim Sistemi : Fuchsia

Google'ın işletim sistemi deyince aklımıza tabiki Android geliyor. Fakat Android tam olarakta Google'dan çıkmış bir işletim sistemi değil yani Android önce başka bir ekip ile geliştirildi, daha sonra Google tarafandan satın alındı. Söylentilere göre Google tamamen kendinin geliştireceği Fuchsia (Fuşya) adında bir işletim sistemi üzerinde çalışmaları başlattı. 

 

Peki Yeni İşletim Sisteminin Androidten Farkı Ne Olacak

Tamam, yeni işletim sistemi iyi hoş ama bu işletim sisteminin Androidten farkı ne olacak neden bir anda Google Anroidi geliştirmek yerine Fuchsia'ya geçti. Bunun en büyük sebebi IoT (İnternet of Things) Türkçesi ile Nesnelerin İnternetine uyum sağlatacak bir işletim sistemi yapmak.

 

Microsoft Windows 10 ile birlikte bu işi yapabilen bir işletim sistemi piyasaya sürmüştü Googlede buna karşın olarak Android televizyonlarla cevap vermeye çalıştı fakat kaçımız Android televizyona geçtik. Fakat Microsoft Xbox ile oyuncuların Windows 10'na geçmesini sağladı akıllı telefon olarak başarısız olsada Raspberry Pi gibi prototipleme kartlarına dahi uyumlu işletim sistemi ile IoT dünyasına adımını atmayı başardı. Google'da herkeze yönelik bir işletim sistemi çalışmalarına başlamış gibi görünüyor. Ayrıca Androide bir uygulama yazmak için Java bilmeniz gerekiyordu buda Java bilmeyen programcılara bir öğrenme sürecinin ardından uygulamalarını yazması mümkün oluyordu, Google bu derdimizede çare bulmuş gibi görünüyor Mojo adlı uygulama framework'ü sayesinde Dart, Go, Java, JavaScript ve Python dilleriyle uygulama ve oyunlar geliştirmemize imkan sunacak.

 

Sonuç olarak Googlenin yeni bir işletim sistemi geliştirmesi pazarı kızıştırması ve IoT teknolojilerinin kullanımında yeni seçeneklerimizin olması açısından iyi olacaktır.


Haber: Tarık MUT

1202 kez görüntülendi. / 27-02-2017 tarihinde eklendi.

Scroll