Kolaysehir.com Firma Rehberi.

Edirnede kule radarlar yeniden devreye giriyor ! | Kolaysehir.com Firma Rehberi.

Edirnede kule radarlar yeniden devreye giriyor !

Edirne'de geçen yıl kurulduğunda 10 günde 10 bin sürücüye 2 milyon 596 bin lira ceza kesilmesine neden olan kule hız radarları yeniden devreye girecek. Edirne Valiliği geçen yıl Kasım ayından bu yana revize edilen radar uygulamaları 20 Ekim'den itibaren aktif hale getirileceğini açıkladı.

Edirne Valiliği, geçen yıl Kasım ayında durdurulan kule radarların uygulamasının 20 Ekim 2017 tarihinden itibaren yeniden hizmete alınacağını açıkladı. Valilik açıklamasında, Edirne merkezinde 4 noktada çift yönlü olarak hız ihlalinin yanı sıra 5 noktada kırmızı ışık ihlallerini de denetleyecek olan Elektronik Denetleme Sistemi'nin (EDS) 20 Ekim günü saat 08.00'de yeniden hizmete alınacağını belirterek, kule radar cihazlarının olduğu Talatpaşa Bulvarı üzeri sanayi orta kapı önü, Edirne-Kapıkule yolu üzeri Sarıbayır mevkii ve Edirne Lalapaşa yolu üzerinde otomobil, kamyon ve otobüsler için hız limitinin 50 kilometre/saat olduğunu duyurdu.

Edirne-Kapıkule yolu üzerinde ise hız limitleri otomobiller için 110, otobüsler için 90, kamyonlar için ise 85 kilometre/saat olarak belirlendi. Ayrıca 5 kavşakta da kırmızı ışık ihlali uygulaması yapılacak kaydedildi.

10 günde 10 bin 28 ceza kesmişti

Edirne Valiliği ve Edirne Belediye Başkanlığı'nın ortak hazırladığı radar kule uygulaması kentte geçen yıl Nisan ayında faaliyete geçmişti. Trafikte Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) ile hız ve kırmızı ışık ihlallerinin tespit edilmesinin ardından sürücülerin adreslerine cezaları göndermeye başlamış, ilk 10 günde 10 bin 28 kişiye toplam 2 milyon 596 bin 687 liralık trafik cezası kesilmişti.

Ambulans ve itfaiyeye yol verenlere ceza yok

Edirne Emniyet Müdürlüğü binasında bulunan TEDES merkezinde yapılan incelemede özellikle sinyalizasyonun bulunduğu noktalarda ambulans ya da itfaiye ekiplerine kırmızı ışıkta olmalarına rağmen yol verenlerin sistemden silindiği ve ceza kesilmediği kaydedildi. (DHA)

377 kez görüntülendi. / 2 yıl önce eklendi.

  • Scroll